Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC06APW
SN74LVC06APW
| Part Number: | SN74LVC06APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC06APW |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex Inverter Buffers/Drivers With Open-Drain Outputs 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC06APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex Inverter Buffers/Drivers With Open-Drain Outputs 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Output Current | 24 mA |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 7.6 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 3.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC06APW
| Datasheet | View & Download SN74LVC06APW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC06APW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC06APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC06APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC06APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC06APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC06APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC06APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC06APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC06APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC06APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC06APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC06APW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the logic function and number of circuits of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








