Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC04APW
SN74LVC04APW
| Part Number: | SN74LVC04APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC04APW |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex Inverter 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC04APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex Inverter 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay | 4.3 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 9.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC04APW
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC04APW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC04APW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






