Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC02ADBR
SN74LVC02ADBR
| Part Number: | SN74LVC02ADBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC02ADBR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 1.5-V to 3.6-V NOR gates 14-SSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC02ADBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 1.5-V to 3.6-V NOR gates 14-SSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 121.789551 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 4.4 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 4.4 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 6.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC02ADBR
| Datasheet | View & Download SN74LVC02ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC02ADBR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC02ADBR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC02ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC02ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC02ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC02ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC02ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC02ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC02ADBR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



