Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC00ADR
SN74LVC00ADR
| Part Number: | SN74LVC00ADR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC00ADR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 1.65-V to 3.6-V NAND gates 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC00ADR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 1.65-V to 3.6-V NAND gates 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 4.1 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 4.3 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC00ADR
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC00ADR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC00ADR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
How many inputs does this product have?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






