Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV86ATPWREP
SN74LV86ATPWREP
| Part Number: | SN74LV86ATPWREP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV86ATPWREP |
| Qty Available: | |
| Description: | Enhanced product 4-ch, 2-input, 2-V to 5.5-V XOR (exclusive OR) gates 14-TSSOP -40 to 105 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV86ATPWREP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Enhanced product 4-ch, 2-input, 2-V to 5.5-V XOR (exclusive OR) gates 14-TSSOP -40 to 105
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | OR, XOR |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 8.8 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | OR, XOR |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 8.8 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV86ATPWREP
| Datasheet | View & Download SN74LV86ATPWREP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ATPWREP Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV86ATPWREP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ATPWREP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ATPWREP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ATPWREP Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV86ATPWREP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ATPWREP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


