Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV86ADGVR
SN74LV86ADGVR
| Part Number: | SN74LV86ADGVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV86ADGVR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 2-V to 5.5-V XOR (exclusive OR) gates 14-TVSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV86ADGVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 2-V to 5.5-V XOR (exclusive OR) gates 14-TVSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 41.787197 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | OR, XOR |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 8.8 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 3.6 mm |
| Thickness | 1.05 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 41.787197 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | OR, XOR |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 8.8 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 3.6 mm |
| Thickness | 1.05 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV86ADGVR
| Datasheet | View & Download SN74LV86ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ADGVR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV86ADGVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ADGVR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV86ADGVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV86ADGVR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the weight of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


