Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Shift Registers > SN74LV595APWR
SN74LV595APWR
| Part Number: | SN74LV595APWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Shift Registers > SN74LV595APWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Eight-bit shift registers with 3-state output registers 16-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Shift Registers > SN74LV595APWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Eight-bit shift registers with 3-state output registers 16-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Direction | Unidirectional |
| Frequency | 170 MHz |
| Input Current | 1 µA |
| Logic Function | Shift Register |
| Max Input Current | 1 µA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Output Lines | 9 |
| Number of Outputs | 9 |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 10.2 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 25.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV595APWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range for this product?
Are there any alternative parts available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









