Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV4T125RGYR
SN74LV4T125RGYR
| Part Number: | SN74LV4T125RGYR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV4T125RGYR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Power Supply Quadruple Buffer GATE w/ 3-State Output CMOS Logic Level Shifter 14-VQFN -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV4T125RGYR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Power Supply Quadruple Buffer GATE w/ 3-State Output CMOS Logic Level Shifter 14-VQFN -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Frequency | 50 MHz |
| High Level Output Current | 16 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting, Translator |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.6 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV4T125RGYR
| Datasheet | View & Download SN74LV4T125RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV4T125RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV4T125RGYR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV4T125RGYR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV4T125RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV4T125RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV4T125RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV4T125RGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV4T125RGYR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the temperature range in which this product operates?
What is the packaging type for this product?
What is the function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


