Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV367AD
SN74LV367AD
| Part Number: | SN74LV367AD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV367AD |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV367AD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.9 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV367AD
| Technical Drawing | View & Download SN74LV367AD Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV367AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV367AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV367AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV367AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV367AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV367AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV367AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV367AD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of this product?
What is the package type and pin count of this product?
What is the product name and brand?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






