Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV32APWR
SN74LV32APWR
| Part Number: | SN74LV32APWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV32APWR |
| Qty Available: | |
| Description: | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS Automotive 14-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV32APWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
OR Gate 4-Element 2-IN CMOS Automotive 14-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV32APWR
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV32APWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV32APWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the logic function of this product?
What is the number of circuits and inputs for this product?
What is the minimum and maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





