Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV27ADR
SN74LV27ADR
| Part Number: | SN74LV27ADR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV27ADR |
| Qty Available: | |
| Description: | Triple 3 Input Positive Nor Gate | IC Gate Nor 3CH 3-INP 14SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV27ADR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Triple 3 Input Positive Nor Gate | IC Gate Nor 3CH 3-INP 14SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 9 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 9 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV27ADR
| Datasheet | View & Download SN74LV27ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV27ADR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV27ADR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV27ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV27ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV27ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV27ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV27ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV27ADR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the package type and number of pins for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




