Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV245APWRE4
SN74LV245APWRE4
| Part Number: | SN74LV245APWRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV245APWRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element 3-State Output 20-TSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV245APWRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element 3-State Output 20-TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 76.997305 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 15.9 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 26 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV245APWRE4
| Technical Drawing | View & Download SN74LV245APWRE4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV245APWRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV245APWRE4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV245APWRE4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV245APWRE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
How many bits per element does this product have?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

