Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV245ADW
SN74LV245ADW
| Part Number: | SN74LV245ADW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV245ADW |
| Qty Available: | |
| Description: | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element 3-State Output 20-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV245ADW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element 3-State Output 20-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 15.9 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 26 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 15.9 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 26 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV245ADW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of product?
How many bits per element does the product have?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
How many elements are there in the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






