Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV244ADWR
SN74LV244ADWR
| Part Number: | SN74LV244ADWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV244ADWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV244ADWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 21 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV244ADWR
| Technical Drawing | View & Download SN74LV244ADWR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV244ADWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV244ADWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the manufacturer of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



