Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV244ADBR
SN74LV244ADBR
| Part Number: | SN74LV244ADBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV244ADBR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV244ADBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 21 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 7.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV244ADBR
| Technical Drawing | View & Download SN74LV244ADBR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV244ADBR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the supply voltage range for this product?
How many pins does this product have?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








