Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV161284DGGR
SN74LV161284DGGR
| Part Number: | SN74LV161284DGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV161284DGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | Line Transceiver, 13 Func, 13 Driver, 17 Rcvr, PDSO48 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LV161284DGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Line Transceiver, 13 Func, 13 Driver, 17 Rcvr, PDSO48
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 70 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 70 mA |
| Number of Bits | 19 |
| Number of Receivers | 12 |
| Number of Transmitters | 13 |
| Output Current | 14 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Height | 0 m |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 70 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 70 mA |
| Number of Bits | 19 |
| Number of Receivers | 12 |
| Number of Transmitters | 13 |
| Output Current | 14 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Height | 0 m |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV161284DGGR
| Technical Drawing | View & Download SN74LV161284DGGR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV161284DGGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV161284DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV161284DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV161284DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV161284DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV161284DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV161284DGGR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV161284DGGR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV161284DGGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV161284DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV161284DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV161284DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV161284DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV161284DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV161284DGGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the category of this product?
What is the physical description of the product?
What are the technical specifications of the product?
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





