Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV14ATPWRG4Q1
SN74LV14ATPWRG4Q1
| Part Number: | SN74LV14ATPWRG4Q1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV14ATPWRG4Q1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Automotive 6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 105 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV14ATPWRG4Q1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Automotive 6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 105
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 10.6 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 20.4 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV14ATPWRG4Q1
| Datasheet | View & Download SN74LV14ATPWRG4Q1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14ATPWRG4Q1 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV14ATPWRG4Q1 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV14ATPWRG4Q1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




