Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV14APWR
SN74LV14APWR
| Part Number: | SN74LV14APWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV14APWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV14APWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 58.003124 mg |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 6.7 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV14APWR
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV14APWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14APWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the logic function and number of circuits of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









