Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV14AD
SN74LV14AD
| Part Number: | SN74LV14AD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV14AD |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV14AD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Manufacturer Package Identifier | D(R-pdso-G14) |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Propagation Delay | 10.6 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV14AD
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV14AD Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV14AD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the temperature range in which the product can operate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






