Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LV139ADBR
SN74LV139ADBR
| Part Number: | SN74LV139ADBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LV139ADBR |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual 2-Line To 4-Line Decoders/Demultiplexers 16-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LV139ADBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual 2-Line To 4-Line Decoders/Demultiplexers 16-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 128.593437 mg |
| Bandwidth | 70 MHz |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | DP4T |
| Turn-On Delay Time | 26.5 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 6.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV139ADBR
| Technical Drawing | View & Download SN74LV139ADBR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV139ADBR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV139ADBR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV139ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV139ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV139ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV139ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV139ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV139ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV139ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV139ADBR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74LV139ADBR?
What is the brand of SN74LV139ADBR?
What is the package type of SN74LV139ADBR?
What is the temperature range for SN74LV139ADBR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




