Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LV138APWR
SN74LV138APWR
| Part Number: | SN74LV138APWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LV138APWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Three-line to eight-line decoders/demultiplexers 16-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LV138APWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Three-line to eight-line decoders/demultiplexers 16-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Bandwidth | 70 MHz |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 26 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV138APWR
| Datasheet | View & Download SN74LV138APWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV138APWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV138APWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV138APWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV138APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV138APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV138APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV138APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV138APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV138APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV138APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV138APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV138APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV138APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV138APWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






