Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LV138AD
SN74LV138AD
| Part Number: | SN74LV138AD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LV138AD |
| Qty Available: | |
| Description: | Three-line to eight-line decoders/demultiplexers 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LV138AD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Three-line to eight-line decoders/demultiplexers 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 70 MHz |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 26 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 70 MHz |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 26 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV138AD
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the temperature range for this product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








