Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV132APWR
SN74LV132APWR
| Part Number: | SN74LV132APWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV132APWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 4-input, 2-V to 5.5-V NAND gates with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV132APWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 4-input, 2-V to 5.5-V NAND gates with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | NAND, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 5.3 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 9.7 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV132APWR
| Datasheet | View & Download SN74LV132APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV132APWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








