Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV132APW
SN74LV132APW
| Part Number: | SN74LV132APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV132APW |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 4-input, 2-V to 5.5-V NAND gates with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV132APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 4-input, 2-V to 5.5-V NAND gates with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | NAND, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 12 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV132APW
| Datasheet | View & Download SN74LV132APW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV132APW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132APW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






