Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV132ADGVRG4
SN74LV132ADGVRG4
| Part Number: | SN74LV132ADGVRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV132ADGVRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Lv/lv-a/lvx/h Series, Quad 2-INPUT Nand Gate, PDSO14, Green, Plastic, TVSOP-14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV132ADGVRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Lv/lv-a/lvx/h Series, Quad 2-INPUT Nand Gate, PDSO14, Green, Plastic, TVSOP-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 41.787197 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 9.7 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LV132ADGVRG4
| Datasheet | View & Download SN74LV132ADGVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132ADGVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV132ADGVRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
How many circuits does the product have?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.