Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV126APWG4
SN74LV126APWG4
| Part Number: | SN74LV126APWG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV126APWG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Lv/lv-a/lvx/h Series, Quad 1-BIT Driver, True Output, PDSO14, Green, Plastic, TSSOP-14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV126APWG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Lv/lv-a/lvx/h Series, Quad 1-BIT Driver, True Output, PDSO14, Green, Plastic, TSSOP-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 16.5 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 20.5 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LV126APWG4
| Datasheet | View & Download SN74LV126APWG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV126APWG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many inputs does the product have?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.