Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV10ADBR
SN74LV10ADBR
| Part Number: | SN74LV10ADBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV10ADBR |
| Qty Available: | |
| Description: | Triple 3-Input Positive-NAND Gate 14-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV10ADBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Triple 3-Input Positive-NAND Gate 14-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Propagation Delay | 7.9 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 17.1 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LV10ADBR
| Datasheet | View & Download SN74LV10ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV10ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV10ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV10ADBR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

