Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV08APWTE4
SN74LV08APWTE4
| Part Number: | SN74LV08APWTE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV08APWTE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Lv/lv-a/lvx/h Series, Quad 2-INPUT And Gate, PDSO14, Green, Plastic, TSSOP-14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV08APWTE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Lv/lv-a/lvx/h Series, Quad 2-INPUT And Gate, PDSO14, Green, Plastic, TSSOP-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 7.9 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 17.3 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LV08APWTE4
| Datasheet | View & Download SN74LV08APWTE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08APWTE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08APWTE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many inputs does the product have?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.