Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV08ADR
SN74LV08ADR
| Part Number: | SN74LV08ADR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV08ADR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 2-V to 5.5-V AND gates 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV08ADR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 2-V to 5.5-V AND gates 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 7.9 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 9 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV08ADR
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV08ADR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




