Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV08ADGVR
SN74LV08ADGVR
| Part Number: | SN74LV08ADGVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV08ADGVR |
| Qty Available: | |
| Description: | AND Gate, LV/LV-A/LVX/H Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, PDSO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV08ADGVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AND Gate, LV/LV-A/LVX/H Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 41.787197 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 7.9 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 10.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 3.6 mm |
| Thickness | 1.05 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV08ADGVR
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADGVR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV08ADGVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV08ADGVR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does the product belong to?
What is the brand of the product?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




