Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV06ADR
SN74LV06ADR
| Part Number: | SN74LV06ADR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV06ADR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with open-drain outputs 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV06ADR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with open-drain outputs 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -2 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 7.5 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -2 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 7.5 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV06ADR
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV06ADR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV06ADR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV06ADR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74LV06ADR?
What is the voltage range of SN74LV06ADR?
How many channels does SN74LV06ADR have?
What is the package type of SN74LV06ADR?
What is the product name?
What is the package type of this product?
What is the number of pins in this product?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




