Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV05APW
SN74LV05APW
| Part Number: | SN74LV05APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV05APW |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with open-drain outputs 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV05APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with open-drain outputs 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Output Current | 12 mA |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 19.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV05APW
| Technical Drawing | View & Download SN74LV05APW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV05APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV05APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV05APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV05APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV05APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV05APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV05APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV05APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV05APW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the temperature range in which this product operates?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






