Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV05ANSRE4
SN74LV05ANSRE4
| Part Number: | SN74LV05ANSRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV05ANSRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex Inverters With Open-Drain Outputs 14-SO -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV05ANSRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex Inverters With Open-Drain Outputs 14-SO -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 19.5 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LV05ANSRE4
| Datasheet | View & Download SN74LV05ANSRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV05ANSRE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range?
What is the logic function and number of circuits?
What is the minimum and maximum supply voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.