Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV05ADGVR
SN74LV05ADGVR
| Part Number: | SN74LV05ADGVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV05ADGVR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with open-drain outputs 14-TVSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV05ADGVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with open-drain outputs 14-TVSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 41.787197 mg |
| High Level Output Current | 0 A |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 6 |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Turn-On Delay Time | 19.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 3.6 mm |
| Thickness | 1.05 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV05ADGVR
| Datasheet | View & Download SN74LV05ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV05ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV05ADGVR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV05ADGVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV05ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV05ADGVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV05ADGVR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


