Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV04D
SN74LV04D
| Part Number: | SN74LV04D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV04D |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex Inverter 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV04D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex Inverter 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Elements | 6 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
Documentation for Texas Instruments SN74LV04D
| Technical Drawing | View & Download SN74LV04D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV04D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.