Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV04AD
SN74LV04AD
| Part Number: | SN74LV04AD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV04AD |
| Qty Available: | |
| Description: | Lv/lv-a/lvx/h Series Hex 1-INPUT Invert Gate PDSO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV04AD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Lv/lv-a/lvx/h Series Hex 1-INPUT Invert Gate PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 12 mA |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 18 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 12 mA |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 18 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV04AD
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of inputs for this product?
What is the maximum supply voltage for this product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the supply voltage range for the product?
What is the maximum operating temperature for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








