Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV00APWR
SN74LV00APWR
| Part Number: | SN74LV00APWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV00APWR |
| Qty Available: | |
| Description: | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS Automotive 14-Pin TSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV00APWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS Automotive 14-Pin TSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 8.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV00APWR
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV00APWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00APWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the logic function of this product?
How many circuits does this product have?
What is the maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







