Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV00ADG4
SN74LV00ADG4
| Part Number: | SN74LV00ADG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV00ADG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quadruple 2-Input Positive-NAND Gates 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LV00ADG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quadruple 2-Input Positive-NAND Gates 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 12 mA |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 8.5 ns |
| Height | 1.58 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LV00ADG4
| Datasheet | View & Download SN74LV00ADG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00ADG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LV00ADG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LV00ADG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LV00ADG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
How many inputs and circuits does the product have?
What is the propagation delay and quiescent current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
