Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74LS92D
SN74LS92D
| Part Number: | SN74LS92D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74LS92D |
| Qty Available: | |
| Description: | Divide-By-Twelve Counter 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74LS92D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Divide-By-Twelve Counter 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Direction | Unidirectional |
| Frequency | 42 MHz |
| Logic Function | Counter |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 50 ns |
| Reset | Synchronous |
| Turn-On Delay Time | 50 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS92D
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS92D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS92D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the clock frequency and maximum supply voltage?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





