Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74LS90N
SN74LS90N
| Part Number: | SN74LS90N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74LS90N |
| Qty Available: | |
| Description: | Decade Counter, LS Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 3-Bit, Up Direction, TTL, PDIP14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74LS90N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Decade Counter, LS Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 3-Bit, Up Direction, TTL, PDIP14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Clock Edge Trigger Type | Negative Edge |
| Direction | Unidirectional |
| Frequency | 42 MHz |
| Logic Function | Counter |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 9 mA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 400 µA |
| Propagation Delay | 34 ns |
| Reset | Asynchronous |
| Schedule B | 8542390000 |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Turn-On Delay Time | 50 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS90N
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS90N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS90N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












