Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS652NT
SN74LS652NT
| Part Number: | SN74LS652NT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS652NT |
| Qty Available: | |
| Description: | Registered Bus Transceiver, LS Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, PDIP24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS652NT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Registered Bus Transceiver, LS Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, PDIP24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 1.753503 g |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 36 ns |
| Quiescent Current | 103 mA |
| Turn-On Delay Time | 54 ns |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 31.64 mm |
| Width | 6.73 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS652NT
| Datasheet | View & Download SN74LS652NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652NT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652NT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the category of the product?
What is the description of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





