Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS652DW
SN74LS652DW
| Part Number: | SN74LS652DW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS652DW |
| Qty Available: | |
| Description: | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element 3-State Output 24-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS652DW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element 3-State Output 24-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 36 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 54 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 15.4 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 36 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 54 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 15.4 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS652DW
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS652DW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS652DW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS652DW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product?
How many elements and bits does the product have?
What is the package type and number of pins?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many bits per element does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





