Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS642DWG4
SN74LS642DWG4
| Part Number: | SN74LS642DWG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS642DWG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Transceiver, LS Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, TTL, PDIP20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS642DWG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Transceiver, LS Series, 1-Func, 8-Bit, Inverted Output, TTL, PDIP20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 25 ns |
| Turn-On Delay Time | 60 ns |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Width | 7.52 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS642DWG4
| Technical Drawing | View & Download SN74LS642DWG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS642DWG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS642DWG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS642DWG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS642DWG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS642DWG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
How many bits does this transceiver have?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
