Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS640DWRG4
SN74LS640DWRG4
| Part Number: | SN74LS640DWRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS640DWRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS640DWRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Turn-On Delay Time | 40 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LS640DWRG4
| Datasheet | View & Download SN74LS640DWRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS640DWRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS640DWRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS640DWRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many channels does the product have?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.