Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS623DW
SN74LS623DW
| Part Number: | SN74LS623DW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS623DW |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Bus Transceiver 8 Bit 20SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS623DW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Bus Transceiver 8 Bit 20SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Termination | SMD/SMT |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
