Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74LS593N
SN74LS593N
| Part Number: | SN74LS593N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74LS593N |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-Bit Binary Counters With Input egisters And 3-State Outputs 20-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74LS593N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-Bit Binary Counters With Input egisters And 3-State Outputs 20-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Direction | Unidirectional |
| Frequency | 35 MHz |
| Logic Function | Counter |
| Max Input Current | 85 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 63 ns |
| Reset | Synchronous |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 63 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS593N
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS593N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS593N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of this product?
What is the function of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








