Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74LS592N
SN74LS592N
| Part Number: | SN74LS592N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74LS592N |
| Qty Available: | |
| Description: | Positive Edge Trigger; TTL; 16-Lead PDIP; 7 V; 8.5 mA (Typ.); 2 V; 0.8 V |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > SN74LS592N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Positive Edge Trigger; TTL; 16-Lead PDIP; 7 V; 8.5 mA (Typ.); 2 V; 0.8 V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Direction | Unidirectional |
| Frequency | 35 MHz |
| Logic Function | Counter |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 8.5 mA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 53 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 53 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Direction | Unidirectional |
| Frequency | 35 MHz |
| Logic Function | Counter |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 8.5 mA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 53 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 53 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS592N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the logic function of the product?
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









