Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS541N
SN74LS541N
| Part Number: | SN74LS541N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS541N |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer-line Driver 8 Channel Non-Inverting 3 State Bipolar 20-Pin Plastic DIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS541N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer-line Driver 8 Channel Non-Inverting 3 State Bipolar 20-Pin Plastic DIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 30 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 38 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS541N
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS541N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







