Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS541DWR
SN74LS541DWR
| Part Number: | SN74LS541DWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS541DWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS541DWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 30 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 38 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS541DWR
| Datasheet | View & Download SN74LS541DWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS541DWR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS541DWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS541DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS541DWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What is the supply chain information for this product?
What are the technical specifications of the SN74LS541DWR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






