Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS51DR
SN74LS51DR
| Part Number: | SN74LS51DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS51DR |
| Qty Available: | |
| Description: | AND-OR-Invert Gate 2-Element 2 Wide 2-IN/3-IN Bipolar 14-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS51DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AND-OR-Invert Gate 2-Element 2 Wide 2-IN/3-IN Bipolar 14-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Logic Function | AND, OR |
| Low Level Output Current | 400 µA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 5 |
| Number of Inputs | 10 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS51DR
| Datasheet | View & Download SN74LS51DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS51DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS51DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS51DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS51DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS51DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS51DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS51DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LS51DR?
What is the logic function of SN74LS51DR?
What is the package type of SN74LS51DR?
What is the supply voltage range for SN74LS51DR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




